Zgubienie kluczyka do samochodu a ubezpieczenie AC

14 stycznia 2022

Ubezpieczenie AC zabezpieczać może kierowcę przed różnymi zdarzeniami – wszystko zależy od zakresu zawartego w podpisanej z towarzystwem ubezpieczeniowym umowy. Punktem, który najczęściej się tu pojawia, jest ubezpieczenie auta przed skutkami kradzieży. Co jednak zrobić, jeżeli mając takie ubezpieczenie zgubimy kluczyki?

Co zrobić, jeśli zgubi się kluczyki?

Częścią umowy ubezpieczeniowej autocasco jest z całą pewnością deklaracja kierowcy o posiadaniu konkretnej ilości oryginalnych kluczyków do ubezpieczonego samochodu. Taki zapis jest bardzo ważny, ponieważ zgubione, albo skradzione kluczyki mogłyby posłużyć do kradzieży samego auta. Co należy zrobić, jeżeli okaże się, że któryś z kompletów zaginął? Przede wszystkim należy o tym fakcie powiadomić towarzystwo ubezpieczeniowe. Jest to szczególnie ważne z jednego prostego powodu. Jeżeli tego nie dopilnujemy, a samochód zostanie skradziony, to ubezpieczyciel ma zgodnie z prawem możliwość odmowy wypłacenia całości odszkodowania. Posiadanie wszystkich, zadeklarowanych wcześniej kluczyków (tak samo, jak posiadanie kompletu dokumentów samochodu) jest więc warunkiem koniecznym do wypłaty odszkodowania. W razie utraty kluczyków należy postępować zgodnie z wytycznymi ubezpieczyciele. Niestety najczęściej będzie to konieczność wymiany wszystkich zamków w samochodzie, a także innych zabezpieczeń, jeżeli istnieje ryzyko, że mogłyby one być wyłączone przy pomocy zgubionego kluczyka.

Czego nie powinno się robić w takiej sytuacji?

W żadnym wypadku nie powinno się tej sprawy bagatelizować, a już na pewno nie wolno dorabiać zaginionego kluczyka i udawać w razie czego, że nic się nie stało. Większość towarzystw ubezpieczeniowych potrafi pod tym względem zadbać o swoje interesy i jakiekolwiek podejrzenie, że kluczyki do auta mogą nie być oryginalne, poskutkuje wysłaniem ich na badania laboratoryjne. Skutkiem takiej sytuacji na pewno będzie utrata przez ubezpieczonego prawa do wypłaty odszkodowania za skradziony pojazd, niezależnie od kwot wpłaconych wcześniej na ubezpieczenie.