W czym pomaga ubezpieczenie AC?

19 września 2022

Ubezpieczenie AC nie jest obowiązkowe, dlatego wielu kierowców nie wykupuje dodatkowej polisy. W niektórych przypadkach warto jednak zastanowić się nad rozszerzonym ubezpieczeniem, dotyczy to przede wszystkim samochodów nowych i o dużej wartości. Autocasco stanowi dodatkową ochronę od zdarzeń losowych, które niestety mogą przytrafić się każdemu. Nawet jeśli ktoś jeździ zgodnie z przepisami, to zdarzają się kradzieże, zniszczenie mienia przez osoby trzecie. Niesprzyjające warunki pogodowe również mogą doprowadzić do uszkodzenia auta. Warto więc pomyśleć o ubezpieczeniu AC, aby móc uzyskać szybką pomoc i należne odszkodowanie.

Kiedy ubezpieczenie AC będzie dobrym wyborem?

Ubezpieczenie OC zapewnia tylko podstawową ochronę, trzeba liczyć się z wieloma ograniczeniami, wykluczeniami. Z kolei ubezpieczenie AC ma postać rozszerzonej polisy, która dotyczy wszystkich ryzyk. Należy pamiętać o tym, że do uszkodzenia lub zniszczenia auta może dojść z różnych powodów. Niekoniecznie trzeba brać udział w wypadku, bo pojazd zostanie zdewastowany także przez pożar, zalanie, dzikie zwierzę. Jest wiele niebezpiecznych zjawisk pogodowych, na które nikt nie ma wpływu, trudno się przed nimi uchronić. Nagłe wybiegnięcie sarny na drodze zwiastuje problemy. Czasem wystarczy zostawić samochód na parkingu, aby po powrocie z zakupów zobaczyć zarysowania i nawet poważniejsze uszkodzenia.

W przypadku ubezpieczenia AC można liczyć na to, że w razie wystąpienia szkody lub awarii pojazdu zostanie udzielona niezwłoczne pomoc. Ma ona przykładowo postać wymiany koła na trasie, zorganizowanie wynajmu pojazdu zastępczego na czas naprawy ubezpieczonego samochodu. Związane z tym koszty zostaną pokryte przez ubezpieczyciela w ramach polisy. Oczywiście trzeba dokładnie zapoznać się z zakresem ubezpieczenia, wykluczeniami. Dodatkowy pakiet to gwarancja uzyskania kompleksowej pomocy na skutek wypadku, kradzieży auta, jego zniszczenia lub uszkodzenia. Autocasco może obejmować zderzenie się z innym samochodem, kradzież wyposażenia, uszkodzenie karoserii, zalanie pojazdu, wybicie szyby itd.