Ubezpieczenie OC w 2022 roku

10 grudnia 2021

Ubezpieczenie OC jest w Polsce obowiązkowe dla każdego właściciela pojazdów mechanicznych. Zakres ochrony określa ustawa. W związku z tym jedyne czym różnią się oferty różnych firm to cena oraz ewentualne pakiety dodatkowe jakie można dokupić za dodatkową opłatą. Ile wynosi składka OC w 2022 roku?

Ile kosztuje OC?
W 2022 roku średnia cena jaką należy zapłacić za ubezpieczenie OC to trochę poniżej 700zł. Po kilkuletnich podwyżkach sytuacja na rynku się ustabilizowała i obecnie składka jaką należy zapłacić w większości przypadków będzie zbliżona do tej z 2021 roku. Należy również wziąć pod uwagę, że na wartość ubezpieczenia duży wpływ mają posiadane zniżki. Zależą one zarówno od kierowcy jak i od samochodu.

Zniżki na OC
Jak już wcześniej wspomniano zniżki lub zwyżki składki ubezpieczenia OC zależą zarówno od pojazdu jak i od jego właściciela. Do głównych aspektów warunkujących cenę składki należą:
– wiek pojazdu,
– marka pojazdu,
– pojemność silnika.
Z kolei zniżki jakie zależą od właściciela to:
– wiek,
– bezszkodowa jazda,
– czas posiadania prawa jazdy.

Jak zbierać zniżki OC?
W większości towarzystw ubezpieczeniowych obowiązuje tzw. zwyżka za wiek. Właściciele pojazdów którzy mają poniżej 24, 26 lub nawet 30 lat muszą zapłacić dodatkową kwotę za ubezpieczenie. Podobnie sytuacja wygląda z czasem posiadania prawa jazdy i pojazdu. Dopiero w piątym roku u większości ubezpieczycieli kierowca otrzyma maksymalne zniżki. Sytuacja wygląda inaczej z bezszkodową jazdą. Przede wszystkim u wielu ubezpieczycieli można wykupić tzw. ochronę zniżek. Jest to dodatkowa opłata jaką należy uiścić przy zakupie polisy. Jednak w przypadku kolizji z naszej winy nie tracimy zniżek.

Zniżki OC u różnych ubezpieczycieli
Zakres ochrony ubezpieczenia OC jest regulowany przez polskie prawo. W związku z tym warto wybierać najtańszą dla nas ofertę. Może okazać się, że zmiana ubezpieczyciela da zniżki nawet o kilkaset złotych w skrajnych przypadkach. Dzieje się tak ponieważ każde z towarzystw posiada inne algorytmy wyliczania składek.