Ubezpieczenie komunikacyjne – wszystko, co warto abyś znał na ten temat

25 lipca 2017

Ubezpieczenie komunikacyjne

Co to jest polisa komunikacyjna? Jakiego rodzaju ubezpieczenia samochodowe są dzisiaj dostępne na rynku motoryzacyjnym? Które są przymusowe, a jakie stanowią sposób ochrony na wszelki wypadek? O tym wszystkim dowiesz się, czytając niniejszy poradnik internetowy poświęcony dziedzinie świadczeń ubezpieczeniowych przeznaczonych dla zmotoryzowanych. Zapraszamy do rzucenia okiem na kilka poniższych faktów.

Jako ubezpieczenie komunikacyjne rozumie się ubezpieczenie majątkowe, które zaliczane jest do działu II i regulowane na podstawie przepisów prawnych, a dokładniej ustalone w Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Taki charakterystyczny rodzaj świadczenia ma zapewnić ochronę pojazdów mechanicznych na wypadek jakichś nieoczekiwanych zdarzeń losowych i drogowych. W tym przypadku mowa nie tylko o ubezpieczeniach samochodów, chociaż te są obejmowane polisami najczęściej, ale także motorów i wielu innych modeli maszyn.

W zakresie najbardziej popularnych ubezpieczeń komunikacyjnych wyróżnia się natomiast na chwilę obecną przede wszystkim standardową polisę OC, jaka jest zdecydowanym minimum, a więc ubezpieczeniem podstawowym i wymaganym na podstawie regulacji prawnych oraz odgórnie narzuconym na każdego kierowcę. Dodatkowe ubezpieczenia to z kolei AC czyli autocasco oraz NNW oraz Assistance. Ich mieć nie musisz ale warto w nie zainwestować chociażby dla świętego spokoju, że w razie czegoś negatywnego, co nam się przydarzy na drodze, będziemy mogli liczyć na rekompensatę.