Ubezpieczenie AC dla młodego kierowcy

4 maja 2022

Młodzi kierowcy muszą liczyć się z tym, że zapłacą znacznie więcej za ubezpieczenie AC i OC. Wpływa na to wiele czynników. Jest też mnóstwo sposobów na obniżenie składki, o których powinna wiedzieć każda osoba planująca zawrzeć umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym. Na rynku działa wiele firm ubezpieczeniowych, więc różnice cenowe są spore. Ubezpieczenie AC jest dobrowolne, ale dzięki niemu możliwe staje się objęcie ochroną pojazdu w razie wypadku z winy swojej i osób trzecich oraz na skutek czynników niezależnych.

Z czego wynika drogie ubezpieczenie dla młodych kierowców i jak można obniżyć składkę?

W większości przypadków mianem młodego kierowcy określa się osobę w wieku poniżej 26 lat, mającą prawo jazdy krócej niż 3 lata. Krótki staż jako kierowca wiąże się niestety z brakiem wypracowanych zniżek, przykładowo za bezszkodową jazdę. Według towarzystw ubezpieczeniowych młode osoby, szczególnie single, mają tendencję do brawurowej jazdy. Brak ostrożności to oczywiście większe ryzyko spowodowania wypadku. Jeśli ktoś kupił auto z silnikiem o dużej mocy, to niestety zapłaci znacznie więcej za ubezpieczenie. Warto wobec tego pomyśleć nad skutecznymi sposobami pozwalającymi na obniżenie składki. Pojawia się jednak pytanie, co zrobić, aby zapłacić jak najmniej.

Świetnym rozwiązaniem będzie zarejestrowanie auta ze współwłaścicielem, może być nim przykładowo ojciec lub nawet dziadek. Istotne jest to, aby wybrać osobę mającą już wypracowane duże zniżki za bezszkodową jazdę. Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę nawet adres zamieszkania. Jeśli auto zostanie zarejestrowane w mniejszej miejscowości, to uzyska się niższą stawkę. W zatłoczonych miejscach łatwiej o wypadek. Warto też wiedzieć, że opłacenie rocznej składki z góry pozwoli zaoszczędzić pieniądze. Podczas szukania oferty zawsze powinno się mieć na uwadze promocje i kody rabatowe. W internecie dostępne są porównywarki aktualnych i najkorzystniejszych ofert różnych firm ubezpieczeniowych. Sposobem na tańsze ubezpieczenie jest zakup auta z silnikiem o mniejszej pojemności.