Ubezpieczenie AC – co wchodzi w jego skład?

14 listopada 2022

Jak każdy kierowca doskonale wie, jednym z obowiązków jest posiadanie ubezpieczenia OC. Oprócz jednak tego istnieje drugie, nieobowiązkowe ubezpieczenie, czyli tzw. Autocasco. Wielu kierowców zastanawia się, czy warto je wykupywać. Pomocne w podjęciu decyzji będzie dowiedzenie się, co konkretnie wchodzi w skład ubezpieczenia AC.

Co obejmuje ubezpieczenie AC?

Co zatem jest zawartego w ubezpieczeniu Autocasco? Z jakiego powodu warto się na nie zdecydować? Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że dzięki tego rodzaju ubezpieczeniu kierowca nie będzie musiał ponosić kosztu szkód powstałych w wyniku kolizji lub wypadu z innymi samochodami, lecz także osobami, zwierzętami lub też przedmiotami, które znajdują się poza pojazdem. Co więcej, takie ubezpieczenie stanowi też ochronę w razie uszkodzeń, które powstały w wyniku działania zwierząt lub ludzi. Jeśli więc stojące na parkingu auto zostanie zniszczone, ubezpieczyciel w ramach AC pokryje koszt naprawy.
To oczywiście nie wszystko, ponieważ ogromną korzyścią z posiadania AC jest zabezpieczenie finansowe kierowcy na wypadek kradzieży auta. Co więcej, stosowna rekompensata wypłacona zostanie także w sytuacji, gdy dojdzie do kradzieży jednego z elementów samochodu, czyli np. radia, czujników parkowania lub też kół.
Na sam koniec wspomnieć jeszcze trzeba, że ubezpieczenie AC obejmuje także działanie sił atmosferycznych. Jeśli pojazd zostanie uszkodzony w wyniku gradu, uderzenia piorunu czy też zatopienia podczas powodzi, również wypłacona zostanie odpowiednia kwota.

Czego nie obejmuje ubezpieczenie AC?

Jeśli ktoś chce się zdecydować na ubezpieczenie AC, musi wiedzieć, że nie chroni ono kierowcy przed wszystkimi zagrożeniami. Warto więc poznać i te sytuacje, w jakich posiadanie AC nic nie daje.
Co więc można w tym wypadku wymienić? Przede wszystkim na uwadze trzeba mieć to, że AC nie zadziała, jeśli szkody powstaną w wyniku niedbalstwa lub lekkomyślności kierowcy. Mowa tu jest więc o sytuacji kradzieży auta z powodu pozostawionych w nim kluczyków czy też spowodowania wypadku pod wpływem alkoholu.