Ubezpieczenia komunikacyjne – charakterystyka wybranych polis

7 czerwca 2017

Ubezpieczenia komunikacyjne

Posiadanie samochodu jest równoznaczne z koniecznością wykupienia określonego rodzaju polisy. Typów ubezpieczeń oferowanych dziś na rynku przez towarzystwa jest bardzo wiele, dlatego też warto mieć rozeznanie w tym, jakie warianty są obowiązkowe, a które stanowią zabezpieczenie dodatkowe, dobrowolnie nabywane przez zmotoryzowanych, na wszelki wypadek.

OC

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej stanowi obowiązek wszystkich kierowców. To jest polisa, jaką zmuszony jest mieć każdy właściciel pojazdu mechanicznego. Za brak ważnego OC niestety można ponieść duże straty finansowe, na przykład w momencie doprowadzenia do wypadku w wyniku którego uszkodzimy czyjś pojazd. W trakcie standardowej kontroli drogowej, funkcjonariusze policji mają prawo wystawić zmotoryzowanemu mandat w razie nieposiadania aktualnej polisy OC. Co więcej, nieubezpieczone auto może zostać odholowane na strzeżony parking. By tego wszystkiego uniknąć, niezbędne jest podpisanie umowy z wybranym towarzystwem najpóźniej w dniu dokonywania rejestracji naszego wozu bądź w dniu wygaśnięcia wcześniejszej umowy OC.

AC

Jako AC rozumie się ubezpieczenie autocasco, które nie jest już obligatoryjnie narzucone, ale stanowi uzupełnienie podstawowej polisy. Jest to dodatkowe zabezpieczenie auta, jakie gwarantuje uzyskanie środków pieniężnych na pokrycie szkód ponoszonych na skutek naprawy pojazdu zniszczonego czy uszkodzonego w wyniku zdarzeń losowych, kradzieży czy winy posiadacza ubezpieczonego auta. To, ile zapłacimy za AC uzależnione jest natomiast od naszych indywidualnych potrzeb i tego, jaki zakres polisy chcemy posiadać. Możliwości w tym przypadku jest naprawdę cała masa, dlatego warto zdecydować się na porównanie ubezpieczeń komunikacyjnych tej kategorii, korzystając chociażby z bardzo dziś popularnych internetowych kalkulatorów.

Assistance

Jeszcze czymś innym jest ubezpieczenie Assistance, także stanowiące dobrowolną polisę, która uwzględnia udzielenie zmotoryzowanemu kompleksowej pomocy w sytuacji awaryjnej – nagłej usterki wozu na drodze, kradzieży czy wypadku. W ofercie wielu towarzystw ubezpieczeniowych ten rodzaj polisy często dodawany jest w formie podstawowej do ubezpieczenia OC, bezpłatnie, jako gratis.

OP

Warta wyróżnienia polisa to także ubezpieczenie ochrony prawnej, czyli zabezpieczenie majątkowe przed stratami finansowymi wynikającymi z prowadzenia sporów prawnych oraz załatwiania rozmaitych procedur. To dodatkowa „forma ochronna” dla zmotoryzowanego, która często stanowi uzupełnienie wariantu standardowego OC oraz dobrowolnego AC. Charakteryzowana polisa znakomicie sprawdza się w momencie, gdy chcemy kupić bądź sprzedać auto, wyrejestrować i zarejestrować samochód lub „wywalczyć” coś z tytułu gwarancji. Kierowca, który posiada tego rodzaju ubezpieczenie nie musi obawiać się o koszty postępowania sądowego czy opłacenie adwokata. Umowa OP gwarantuje konsultacje prawne i fachową pomoc ze strony doświadczonych specjalistów.