Przydatne informacje na temat polisy AC

27 września 2021

Portrait of smiling lady driver showing thumb upUbezpieczenie OC zapewnia ochronę tylko w zakresie podstawowym. Jeśli chce się uzyskać odszkodowanie nawet w przypadku bycia sprawcą wypadku i uszkodzenia pojazdu z własnej winy, to należy wykupić dodatkową polisę. Coraz więcej kierowców decyduje się na ubezpieczenie AC i NNW, dzięki czemu mogą liczyć na kompleksową ochronę. Wiąże się z tym oczywiście szeregiem korzyści, dlatego warto zdecydować się na poniesienie dodatkowych kosztów, aby móc spać spokojnie. O wypadek niestety nietrudno, może do niego dojść praktycznie w dowolnym momencie, bo uczestników ruchu i zdarzeń losowych nie brakuje.

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu AC?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, ale można też dokupić dobrowolnie polisę AC, czyli autocasco. Stanowi on dodatkową ochronę pojazdu w razie zderzenia. Mając ubezpieczenie AC, można liczyć na wypłacenie odszkodowania nawet w przypadku kradzieży pojazdu oraz jego uszkodzenia z różnych powodów (zdarzeń drogowych, działania sił żywiołów lub osób trzecich). Warto też wiedzieć, że autocasco chroni dosłownie całe auto, wraz jego wyposażeniem i nawet bagażem. Odszkodowanie uzyskuje się także w przypadku bycia winnym zderzenia, na co nie można liczyć w przypadku ubezpieczenia OC. Autocasco staje się wymogiem przy zakupie pojazdu na kredyt lub braniu go w leasing. Polisa AC jest zawierana na okres dwunastu miesięcy i nie trzeba jej wypowiadać.

Jeśli chce się uzyskać jak najkorzystniejsze warunki, to najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy doświadczonego agenta przy jej zakupie. Zanim podpisze się umowę, zawsze powinno się dokładnie zapoznać z wszystkimi zapisami, kładąc nacisk na warunki polisy. Chcąc wykupić autocasco od kradzieży, konieczne staje się odpowiednie zabezpieczenie go. Mając ubezpieczenie AC, można liczyć na kompleksową ochronę w niemalże każdej sytuacji dotyczącej uszkodzenia pojazdu. Pomimo dodatkowych kosztów możliwe staje się uchronienie przed wysokimi kosztami naprawy samochodu po szkodzie lub jego utraty. Oczywiście są pewne wyłączenia autocasco, nie zapewnia ono ochrony, gdy przykładowo uciekło się z miejsca zdarzenia, pojazd był niezarejestrowany lub nie miał aktualnych badań technicznych.