Odszkodowanie z OC sprawcy – najważniejsze informacje

3 lipca 2021

Kolizja drogowa może być wynikiem nawet drobnego błędu jednego z kierowców. Sekunda nieuwagi lub chwilowa utrata koncentracji mogą sprawić, że dwa lub więcej pojazdów ulegnie uszkodzeniu. W jaki sposób skorzystać z ubezpieczenia OC, jeśli to nie Ty jesteś sprawcą kolizji?

Udokumentowanie szkody

Wiadomo, że moment wystąpienia kolizji jest pełen nerwów. Przede wszystkim zajmij się swoim zdrowiem, a jeśli masz jakiekolwiek niepokojące objawy – wezwij policję i pogotowie ratunkowe na miejsce zdarzenia. Od tego momentu to w rękach funkcjonariuszy będzie udokumentowanie szkody, a Tobą zajmą się medycy.

Jeśli jednak czujesz się dobrze i badanie lekarskie może zaczekać, warto zacząć od udokumentowania szkody: zdjęciami i filmikami. Te dowody należy przekazać ubezpieczycielowi.

Oświadczenie sprawcy kolizji

Aby uzyskać ubezpieczenie OC z polisy sprawcy, należy spisać oświadczenie, w którym uznaje on swoją winę w zdarzeniu. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do uczciwości sprawcy – wezwij funkcjonariuszy, którzy spiszą notatkę, stanowiącą dowód dla ubezpieczyciela.

Kontakt z ubezpieczycielem sprawcy

Pamiętaj, że aby uzyskać świadczenie z ubezpieczenia OC, nie kontaktujesz się ze swoim ubezpieczycielem, ale z firmą, w której ubezpieczony jest pojazd sprawcy. Po złożeniu niezbędnych dokumentów, to po stronie firmy leży obowiązek kontaktu z Tobą.

Co dalej?

Wypłata świadczenia powinna nastąpić w ciągu 30 dni od zdarzenia, a w szczególnych przypadkach termin ten może zostać przedłużony do 90 dni. Pamiętaj, by w międzyczasie – jeśli to jeszcze nie miało miejsca – upewnić się, że nie doszło do żadnego uszczerbku na Twoim zdrowiu podczas kolizji!

 Drivers after the car accident