Na co zwrócić uwagę podczas zakupu ubezpieczenia AC?

18 lipca 2022

Choć ubezpieczanie AC nie jest obowiązkowe, jego popularność rośnie z roku na rok. Osoby zainteresowane skorzystaniem z możliwości, jakie stwarza, doceniają większy komfort jazdy i pewność wsparcia w nieprzewidzianych okolicznościach. Oczywiście, nie każda polisa jest jednakowo atrakcyjna. Warto więc zadać sobie pytanie o to, na co należy zwrócić szczególną uwagę poszukując tej najlepszej.

Elementy ubezpieczenia AC, które warto poddać analizie

Ubezpieczenie AC powinno być dostosowane do potrzeb kupującego. Mamy jednak do czynienia także z polisą, która musi być opłacalna dla towarzystwa ubezpieczeniowego. Nic więc dziwnego, że w umowie zawartej pomiędzy dwoma stronami, znajduje się przynajmniej kilka punktów zapalnych. Elementami, na które należy zwracać szczególną uwagę są:
• ogólne warunki ubezpieczenia (opisujące sytuacje, w których można będzie liczyć na wsparcie ubezpieczyciela, a także sam zakres tego wsparcia),
• suma ubezpieczenia,
• obowiązki ubezpieczającego (zawierające opis przypadków, w których nie można będzie liczyć na wypłacenie odszkodowania),
• wysokość udziału własnego,
• informacje na temat ewentualnego zmniejszenia ubezpieczenia na skutek amortyzacji pojazdu.

Ubezpieczenie AC – błędy pojawiające się najczęściej

Największym problemem kierowców decydujących się na ubezpieczenie AC jest tendencja do poszukiwania oferty, która będzie najtańsza. Takie założenie sprawdza się przy zakupie obowiązkowej polisy OC. Nie znajduje jednak uzasadnienia w odniesieniu do ubezpieczenia AC, o którym wiadomo, że powinno być wsparciem w przypadku realnych zagrożeń.
Niebezpieczna może okazać się także próba zaniżenia wartości auta. Wielu kierowców decyduje się na taki krok, bo może on obniżyć wysokość miesięcznej składki. Niestety, podobna praktyka może zadziałać na ich niekorzyść. Gdy dojdzie do zdarzenia, które uzasadni konieczność wypłaty odszkodowania, okaże się, że ono samo jest niższe od oczekiwanego. Najlepszym pomysłem nie jest też zakup ubezpieczenia AC bez sprawdzenia przynajmniej kilku ofert. Propozycje kolejnych ubezpieczalni mogą znacząco różnić się między sobą.