Na co zwracać uwagę przy wyborze ubezpieczenia AC?

27 września 2021

Ubezpieczenie AC jest rozszerzaniem obowiązkowej polisy OC, która zapewnia tylko podstawową ochronę. Z kolei dzięki autocasco możliwe staje się uzyskanie odszkodowania w przypadku kradzieży pojazdu, uszkodzenia go przez osobę trzecią lub na skutek działania żywiołów. Zdarza się tak, że samochód zostanie uszkodzony z winy samego właściciela, ale mając ubezpieczenie AC, nie trzeba się martwić o koszty naprawy, bo towarzystwo ubezpieczeniowe jest zobligowane do ich pokrycia. Bardzo ważną kwestią podczas kupowania takiej dodatkowej polisy jest zwrócenie uwagi na zakres oferowanej przez nią ochrony.

W poszukiwaniu odpowiedniej oferty ubezpieczenia AC

Decydując się na zakup ubezpieczenia AC, najważniejszy jest będzie zakres ochrony w jej ramach. Nie należy skupiać się na cenie, ale powinno się skupić na swoich indywidualnych potrzebach i oczekiwaniach. Kluczowe będzie to, aby polisa AC zawierała ochronę na wypadek kradzieży pojazdu. Oczywiście jeśli ubezpieczyciel stwierdzi, że do kradzieży mienia doszło na skutek zaniedbania właściciela auta, to nie może liczyć on na uzyskanie odszkodowania (przykładem będzie zostawienie kluczyka w stacyjce). Przeglądając ofertę polisy AC, trzeba mieć na uwadze to, czy widnieje w niej wariant ochrony przy naprawie pojazdu. Nawet nowe auto może w każdej chwili ulec jakiejś awarii i wymagać oddania do warsztatu samochodowego.

Mając wykupiony wariant serwisowy, nie trzeba martwić się o ponoszenie kosztów związanych z podstawieniem auta do naprawy, bo zostaną one pokryte przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Inną opcją jest wariant kosztorysowy, czyli gotówkowy: po zgłoszeniu szkody ubezpieczonemu zostanie wypłacona konkretna kwota zawarta w kosztorysie szkody, ale będzie trzeba dokonać naprawy własnym zakresie. Podczas przeglądania ofert polis AC należy zawsze mieć na uwadze sumę ubezpieczenia i sprawdzić, czy jest ona adekwatna do wartości chronionego pojazdu. Jeśli kierowca nie chce spotkać się z odmową holowania samochodu ze względu na limit kilometrów, to podwójnie wykupić rozszerzony pakiet assistance. Ubezpieczenie pomocowe wiąże się z szeregiem korzyści: podstawieniem auta zastępczego, uruchomieniem porad na trasie lub odholowaniem go do warsztatu samochodowego.

wzywanie pomocy drogowej