Młody kierowca a ubezpieczenie OC

3 października 2017

Kiedy decydujesz się na zakup jakiegokolwiek pojazdu mechanicznego, koniecznie powinieneś zwrócić uwagę na to, że wraz z autem przybędzie Ci obowiązek regularnego wykupowania na samochód ważnej polisy ubezpieczeniowej OC, czyli ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Kwoty szacowane jako składki na OC wahają się w zależności od wielu czynników, w tym między innymi wieku zmotoryzowanego stanowiącego właściciela pojazdu ubezpieczanego. Co to oznacza w praktyce?

Generalnie, im młodszy kierowca, tym więcej zapłaci. Dlaczego tak właśnie jest? Ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowe decydują się na to, żeby stosownie zabezpieczać sięprzed mało doświadczonymi zmotoryzowanymi, którzy prędzej doprowadzą do wypadku drogowego i narażą firmę na szkody i koszty niż kierowca z dłuższym stażem jazdy. Warto wspomnieć więc o pewnym charakterystycznym kryterium wieku, a mianowicie – w najgorszej sytuacji są osoby posiadające auto i będące w wieku od osiemnastego do dwudziestego czwartego roku życia, ponieważ w ich przypadku składki są zdecydowanie najwyższe.

Pojęcie młodego kierowcy nie może być jednakże generalizowane, bowiem w przypadku każdej jednej firmy ubezpieczeniowej jest to zupełnie co innego. Podczas gdy w jednej placówce regulamin obejmuje w tych kryteriach przedział wiekowy do dwudziestego czwartego roku życia, w innej mowa o granicy sięgającej dwudziestego szóstego roku życia, a niekiedy nawet i trzydziestego. Aktualnie najbardziej korzystne dla młodych zmotoryzowanych są ubezpieczenia OC Allianz Direct, Aviva czy YouCan Drive.