Nie trzeba jeździć brawurowo, aby stać się uczestnikiem wypadku drogowego. Może do niego dojść z różnych powodów losowych. Wystarczy, że na ulicę wyskoczy nagle dzikie zwierzę lub spadnie złamana gałąź z drzewa i kolizja gotowa. Każdy kierowca jest zobowiązany do wykupienia OC, ale warto też mieć na uwadze dodatkowe polisy typu dobrowolne AC. Ma to szczególne znaczenie w przypadku aut wartościowych, ale nie tylko.
Czy warto mieć ubezpieczenie AC?
Nawet jeśli ktoś zna przepisy ruchu drogowego i się do nich stosuje, to zawsze istnieje ryzyko kolizji lub wypadku. Warto wobec tego dobrze przemyśleć wybór ubezpieczenia komunikacyjnego. Uszczerbek na zdrowiu to jedno, ale problemem jest także zniszczenia mienia. W przypadku podstawowej ochrony, czyli samego ubezpieczenia OC, niestety nie można liczyć na pokrycie wszystkich kosztów. Warto wobec tego pomyśleć nad wykupieniem dodatkowej polisy w postaci autocasco. Jest wiele sytuacji, w których będzie ono nieocenioną pomocą, pozwoli uchronić się przed szeregiem wydatków. Naprawa pojazdu z własnej kieszeni może mocno obciążyć domowy budżet, czasem auto nadaje się już tylko do kasacji i pozostają same straty. Mając wykupione AC, można liczyć na kompleksową ochronę, rekompensatę w przypadku uszkodzenia pojazdu w wyniku kolizji/zderzenia/działania sił natury/przez nieznanego sprawcę.
Ubezpieczyciel będzie też zobligowany do wypłacenia należnego odszkodowania w przypadku aktu wandalizmu, kradzieży lub pożaru. Na całkowity koszt Autocasco wpływa wiele czynników: zakres ochrony, sposób naprawy szkody, sumę ubezpieczenia. Istotna kwestią podczas przeglądania ofert jest zwrócenie uwagi na kwestię dotyczącą udziału własnego w szkodzie. Ubezpieczenie AC zawiera też amortyzację części, które ulegają zużyciu. Dostępne są dwa warianty do wyboru: pomniejszenie ich wartości podczas wyceny szkody zgodnie z przyjętymi stawkami lub opcja bez amortyzacji części. Należy dokładnie przeanalizować szczegółowy zakres ochrony, czyli za co ubezpieczyciel wypłaci rekompensatę. Zweryfikować trzeba sposób naprawy pojazdu, rozliczanie na podstawie kosztorysu, czy może z rozliczeniem bezgotówkowym z wyznaczaniem serwisu przez towarzystwo ubezpieczeniowe.