Kiedy przydaje się ubezpieczenie AC?

24 listopada 2021

Ubezpieczenie AC (autocasco) jest całkowicie dobrowolne i w przeciwieństwie do polisy OC, jego wykupienie nie jest obligatoryjnym obowiązkiem kierowcy. Czy i kiedy warto wykupić ubezpieczenie AC?

Jaki jest zakres ochrony ubezpieczenia AC?

Polisa AC to rozwiązanie idealne przede wszystkim dla kierowców, którzy poszukują dodatkowej formy ubezpieczenia. Jest niezastąpiona przede wszystkim na wypadek kradzieży (zarówno samego pojazdu jak i części jego wyposażenia) lub uszkodzenia pojazdu przez osoby trzecie lub w wyniku zderzenia z innym pojazdem, człowiekiem czy zwierzęciem. Dzięki nieobowiązkowemu ubezpieczeniu kierowca może liczyć na odszkodowanie naprawiające zaistniałe szkody również w przypadku zniszczenia pojazdu przez siłę zjawisk naturalnych (pożar, powódź, gradobicie, wichura).
W przeciwieństwie do polisy OC, w przypadku AC oferta jest bardzo różnorodna. Ubezpieczyciele prześcigają się w oferowaniu swoim klientom najróżniejszych zakresów ochrony pojazdu przed zniszczeniem. Autocasco może być rozwiązaniem niezwykle opłacalnym, dlatego też nie należy podejmować zbyt pochopnie decyzji i przed zakupem ubezpieczenia bardzo dokładnie zapoznać się z wieloma ofertami pochodzącymi od różnych ubezpieczycieli. O czym pamiętać wybierając ofertę? Przede wszystkim każdorazowo należy zwracać uwagę zarówno na zakres ubezpieczenia, jak i katalog wyłączeń odpowiedzialności zawierający wykaz wszystkich sytuacji, w których ubezpieczenie nie zadziała.

Kiedy warto wykupić ubezpieczenie AC?

Ze względu na to, że polisa AC jest dobrym rozwiązaniem tylko w niektórych przypadkach, nie każdy kierowca decyduje się na jej zakup. Autocasco to dobre rozwiązanie przede wszystkim w przypadku nowych pojazdów lub takich, które użytkowane są dopiero od kilku lat. Za zakupem polisy AC przemawia również wysoka wartość pojazdu. Dodatkowa polisa będzie bardzo dobrym zabezpieczeniem również dla osób, często parkujących w niestrzeżonych miejscach lub posiadających pojazdy, które często padają łupem złodziei.