Jakie ubezpieczenie AC wybrać?

26 stycznia 2023

Żeby móc poruszać się samochodem po publicznych drogach konieczne jest wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia OC. Coraz więcej kierowców dostrzega zalety, które płyną z posiadania dodatkowej polisy AC. Czym jest takie ubezpieczenie, a także, na co powinno się zwracać uwagę podczas jego wybierania?

Czym jest polisa AC?

AC, czyli autocasco, to dodatkowe, nieobowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, które wykupowane jest w celu ochrony pojazdu przed różnego rodzaju drogowymi zagrożeniami. Standardowe ubezpieczenie OC chroni nie jego posiadacza, lecz innych kierowców, których pojazdy mogą ucierpieć podczas stłuczki lub wypadku.
Ubezpieczenie AC zadziała w sytuacji, gdy pojazd zostanie skradziony, lecz także wtedy, gdy pojawią się na nim różnego rodzaju zniszczenia. Z AC można skorzystać przykładowo w sytuacji, gdy auto zostanie uszkodzone w wyniku gradobicia.

Najważniejsze cechy dobrego ubezpieczenia AC

Jeśli chce się wykupić dodatkowe ubezpieczenie AC, przede wszystkim trzeba wiedzieć, na co zwracać uwagę podpisując konkretną polisę. W zależności od tego, jakie będą jej warunki, otrzyma się zupełnie inny zakres ubezpieczenia. Czemu więc powinno się przyjrzeć?
Kluczową sprawą jest oczywiście to, jaki będzie zakres wykupowanej polisy. Może ona dotyczyć tylko kradzieży lub niezbyt rzadko występujących zjawisk, podczas gdy te związane wysokim ryzykiem nie zostaną w polisie ujęte.
Kolejną bardzo ważną sprawą jest także to, aby przyjrzeć się uważnie kwotom odszkodowania, które będą wypłacane w zaistnieniu określonych szkód. Warto powalczyć o to, aby były one wyższe, lecz na uwadze należy mieć, że oznaczać one będą także wyższą stawkę ubezpieczenia.
Na sam koniec przyjrzeć się jeszcze trzeba temu, czy towarzystwo ubezpieczeniowe wymuszać będzie, aby szkody wyceniane i naprawiane były w narzuconych warsztatach. Często może to oznaczać zaniżanie kwot należnego ubezpieczenia. Z tego też powodu o wiele lepszym wyjściem jest taka polisa, która będzie przewidywała możliwość samodzielnego wskazania warsztatu do wyceny i naprawy pojazdu.