Jak sprawdzić, czy samochód ma ubezpieczenie OC?

10 października 2022

Obecnie można sprawdzić, czy ktoś ma ważne ubezpieczenie OC. Jest to bardzo pomocne w przypadku kolizji lub wypadku drogowego. Jeśli sprawca nie ma zakupionej polisy, straciła ona ważność, to będzie musiał z własnej kieszeni pokryć wszystkie wyrządzone szkody poszkodowanemu. Sprawdzenie polisy OC nie zajmuje wiele czasu, można wszystko zrobić przez internet. Wystarczy wejść na stronę ubezpieczeniowego funduszu gwarancyjnego. Obecnie dostępne są także aplikacje mobilne, które umożliwiają zweryfikowanie ważności ubezpieczenia OC.

Kiedy sprawdza się ważność ubezpieczenia OC i jak to zrobić?

Każdy właściciel samochodu musi pamiętać o jego ubezpieczeniu. Wykupienie polisy OC jest obowiązkowe, wystarczy nawet chwilowy brak jej ciągłości, aby została nałożona kara w wysokości kilku tysięcy zł. Jeśli ktoś decyduje się na zakup samochodu używanego, to warto sprawdzić aktualność polisy. Najlepiej będzie zrobić to jeszcze przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży. Należy od razu zaznaczyć, czy sprzedający jest zobowiązany do przekazania polisy OC, dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu. Ważność ubezpieczenia OC sprawdza się w przypadku kolizji i wypadku drogowego. Ma to szczególne znaczenie w sytuacji niewzywania policji na miejsce stłuczki, gdy uda się uzgodnić wszystko ze sprawcą i skończyć na podpisaniu oświadczenia. W pierwszej kolejności powinno się upewnić, czy ma on wykupioną polisę ubezpieczeniową.

Jeśli ktoś chce sprawdzić, czy ubezpieczenie OC jest ważne, to wystarczy mieć dostęp do internetu. Należy w tym celu wejść na stronę ubezpieczeniowego funduszu gwarancyjnego. Znajduje się tam specjalna zakładka dotycząca baz OC i AC. Po kliknięciu w nią użytkownik witryny zostanie przekierowany do sprawdzenia ubezpieczenia OC, identyfikacji umowy OC na dzień. Konieczne będzie podanie numeru rejestracyjnego samochodu lub numeru VIN. Niezbędne jest także wpisanie daty sprawdzania ważności ubezpieczenia i kraju. W dalszej części zostanie wyświetlony specjalny kod weryfikacyjny, który trzeba przepisać. Wyświetlą się wszystkie informacje dotyczące wykupionej polisy OC.