Jak postępować w przypadku szkody z OC i jakie kroki podjąć, aby uzyskać odszkodowanie?

13 kwietnia 2023

Wiele osób zastanawia się, jak postępować w przypadku szkody z OC i jakie kroki podjąć, żeby uzyskać odszkodowanie. W tym artykule dowiesz się o wszystkim istotnych krokach, które należy podjąć w tej kwestii.

Szkoda z OC – co obejmuje?

W przypadku pojawienia się szkody z OC, czyli obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, trzeba podjąć kilka kroków, żeby uzyskać odszkodowanie. Mowa tutaj przede wszystkim o zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. W przypadku wypadku należy to zrobić niezwłocznie. Zalecane jest wyłączenie silnika auta i włączenie świateł awaryjnych. W razie potrzeby należy też udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym. Kolejnym celem jest wezwanie służb ratowniczych. W przypadku pojawienia się poważniejsze szkody trzeba zadzwonić na policję, a nierzadko nawet na pogotowie ratunkowe.

Bardzo ważne jest spisanie protokołu szkody. Po ustaleniu okoliczności, trzeba zrobić to niezwłocznie z drugą stroną bądź z policją. W protokole należy opisać dokładnie okoliczności szkody, miejsce i czas zdarzenia, a także dane uczestników zdarzenia oraz świadków.

Ubezpieczenie OC – co trzeba wiedzieć?

Szkodę zawsze trzeba niezwłocznie zgłosić do ubezpieczenia. Należy przedstawić mu jej protokół oraz wszelkie dokumenty z tym związanie. Mowa tutaj o zdjęciach oraz rachunkach za naprawę pojazdu. Kolejną istotną kwestią jest przeprowadzenie oględzin. Okazuje się, że firma ubezpieczeniowa może do przeprowadzić w celu określenia wysokości szkody. Najlepiej przed tym procesem usunąć wszelkie przedmioty osobiste z samochodu oraz zrobić dokładne zdjęcia uszkodzeń.

Jak się okazuje, po zaakceptowaniu wysokości szkody przez ubezpieczyciela, otrzymuje się odszkodowanie za szkodę, które zwykle jest wypłacane na konto bankowe. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że czas na jej zgłoszenie i ubieganie się o odszkodowanie z tytułu OC wynosi przeważnie miesiąc od daty zdarzenia. Dlatego zalecane jest podjęcie działań jak najszybciej. Dzięki temu można będzie liczyć na szybsze przyznanie odszkodowania.