Jak naprawić auto z autocasco?

6 marca 2023

W przypadku, gdy auto posiada ubezpieczenie autocasco, jeżeli wystąpiła szkoda, można skorzystać z naprawy pokrytej przez firmę ubezpieczeniową. Warto dowiedzieć się, jakie kroki trzeba podjąć, żeby naprawić pojazd z autocasco.

Naprawienie samochodu z autocasco

Jeżeli celem jest naprawa samochodu z autocasco, na samym początku trzeba oczywiście zgłosić szkodę. Najlepiej będzie niezwłocznie skontaktować się z firmą ubezpieczeniową i zgłosić poniesienie szkody. Do tego celu trzeba przesłać dokumenty tj. protokół zdarzenia, zdjęcia uszkodzeń, a ponadto potencjalne inne dokumenty wymagane przez konkretne przedsiębiorstwo ubezpieczeniowe. Do tego istotne jest oszacowanie szkód. Po zgłoszeniu wypadku ubezpieczyciel wyznaczy rzeczoznawcę. Specjalista dokona wizji lokalnej i oszacuje wartość poniesionej szkody. Po oszacowaniu jej firma ubezpieczeniowa ustali zakres oraz koszty naprawy. Bardzo istotną kwestią jest też wybór warsztatu. Po oszacowaniu szkody, ubezpieczyciel udostępnia listę warsztatów, z którymi ma podpisane umowy, lecz przeważnie właściciel auta ma prawo wybrać warsztat, w którym chce naprawić swoje auto.

Ubezpieczenie AC – naprawa auta

Naprawa pojazdu zależna jest od zakresu szkody i ustaleń pomiędzy właścicielem a warsztatem samochodowym. Przeważnie naprawa pokrywana jest przez firmę ubezpieczeniową. Obejmuje ona naprawę uszkodzeń zgodnie z dokumentacją. Wykorzystywane są wyłącznie oryginalne części zamienne. Kolejną istotną kwestią jest odbiór samochodu. Po zakończeniu naprawy pojazdu trzeba odebrać go z warsztatu samochodowego i upewnić się, czy naprawa została przeprowadzona zgodnie z oczekiwaniami. Jest to bardzo istotna kwestia, o której powinien pamiętać każdy kierowca. Warto też wiedzieć, że naprawa z AC może zostać zrealizowana w modelu bezgotówkowym, czyli warsztatowym bądź kosztorysowym. Jeżeli mowa o pierwszym przypadku, szkoda zostanie usunięta we współpracującym z zakładem ubezpieczeń warsztacie samochodowym. Dzięki temu nie trzeba uczestniczyć w procesie naprawy.