Ile kosztuje ubezpieczenie AC w 2022 roku?

14 stycznia 2022

Ubezpieczenie AC jest ubezpieczeniem dodatkowym, nieobowiązkowym, które wykupione może być przez każdego kierowcę, a które stanowi dodatkowe zabezpieczenie w razie wypadku, czy powstania szkody. Co warto wiedzieć na jego temat? Ile kosztuje w 2022 roku?

Co wpływa na wysokość ubezpieczenia AC?

Wysokość ubezpieczenia AC (w przeciwieństwie do OC) zależna jest od ustaleń ubezpieczyciela. Ma to związek z tym, że nie jest ono obowiązkowe, a więc zarówno jego zakres, jak i wysokość składek ustalane mogą być dowolnie i zależą przede wszystkim od warunków umowy ubezpieczeniowej podpisanej przez kierowcę. Jakie czynniki wpływają na to, ile zapłacimy za AC w 2022 roku? W zasadzie są to bardzo podobne kwestie jak w przypadku OC. Duże znaczenie ma więc staż kierowcy – im większy, tym składki na pewno będą mniejsze. Przy ustalaniu ceny bierze się pod uwagę również wcześniejszą historię, a zwłaszcza to, czy miała już miejsce szkoda i jakiego rodzaju. Kwestią dyskusyjną pozostaje na razie jednak to, czy na wysokość składki AC będzie mieć wpływ ilość punktów karnych zgromadzonych przez kierowcę. Teoretycznie jest to możliwe.

Ile kosztuje ubezpieczenie AC?

Na wysokość ceny ubezpieczenia tego rodzaju wpływają jeszcze dodatkowe czynniki, które pozwalają ubezpieczycielowi skalkulować ryzyko. Jednym z nich jest to, jakiego rodzaju zabezpieczenia przeciwkradzieżowe zostały zastosowane w danym aucie. Nie bez znaczenia jest również marka i wartość samego samochodu. Ubezpieczyciele szacują cenę również na podstawie czynników, które wielu kierowcom mogą wydawać się drobiazgami, jak na przykład tego, gdzie na co dzień trzymane jest auto. Finalny koszt w dużej mierze zależy też od zakresu autocasco, na który zdecyduje się kierowca. Im więcej zagrożeń branych jest pod uwagę, tym cena będzie wyższa. Pierwszy rzut oka na ceny AC w tym roku pozwala stwierdzić jedynie, że ceny te – owszem – wzrosną, ale wzrost ten będzie spowodowany raczej czynnikami takimi jak inflacja i wzrost kosztów na rynku motoryzacyjnym, a nie z posunięciami politycznymi.