Czy warto kupić ubezpieczenie AC?

19 grudnia 2022

Ubezpieczenie AC samochodu jest dobrowolne, a zatem nie wszyscy właściciele aut decydują się na jego wykupienie. W Polsce zaledwie co czwarty posiadacz pojazdu decyduje się na autocasco. Czy warto zatem wykupić ubezpieczenie AC?

Ubezpieczenie AC – czy warto je wykupić?

Z policyjnych statystyk wynika, że nadal w Polsce często dochodzi do kradzieży aut. Tylko w zeszłym roku skradziono ich ponad 13 tys., ale na wypłatę odszkodowania mogli liczyć tylko ci którzy wykupili wcześniej polisę AC. Co więcej, ubezpieczenie to chroni nie tylko przed kradzieżą pojazdu, ale również gwarantuje likwidację szkody – zależnie od warunków ubezpieczenia.

Co zatem obejmuje autocasco?
• Ochronę przed kradzieżą – w takiej sytuacji ubezpieczony może liczyć na odszkodowanie z polisy AC na kupno nowego pojazdu. Z tego też względu właściciele nowych samochodów najczęściej decyzją się na wykupienie autocasco.
• Ochronę przed szkodami wyrządzonymi samodzielnie – warto przy tym nadmienić, że obowiązkowe ubezpieczenie OC chroni jedynie poszkodowanych w zdarzeniach drogowych.
• Ochronę przed dewastacją – w tym przed różnymi aktami wandalizmu, kiedy to nie zawsze da się ustalić sprawcę czynu. Wówczas ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie w celu likwidacji szkody.
• Ochronę przed nieprzewidzianymi zdarzeniami – a zatem przed skutkami zdarzeń losowych, takich jak zderzenie ze zwierzęciem, gradobicie, powódź, pożar itp.

Rezygnacja z AC – czy to dobry pomysł?

W przypadku nowych aut sytuacja wydaje się oczywista – trzeba wykupić autocasco, zwłaszcza jeśli kupujemy je na kredyt. Ale polisa AC przydaje się również w przypadku samochodów kilku- lub kilkunastoletnich. W takiej sytuacji nie musimy decydować na pełny zakres ubezpieczenia, możemy zdecydować się na przykład na ochronę od wybranych ryzyk, np. uszkodzeń na skutek działania żywiołów czy kradzieży z włamaniem. Oczywiście ubezpieczenie AC nie chroni naszego samochodu od kradzieży czy zniszczenia, ale dzięki niemu otrzymamy odszkodowanie, które pokryje te straty.