Czy można wykupić ubezpieczenie AC dla starego samochodu?

14 listopada 2022

Ubezpieczenie AC to ogromna korzyść dla każdego kierowcy. Chroni ono przed konsekwencjami finansowymi szeregu zdarzeń losowych i wypadków. Nic więc dziwnego, że wielu kierowców starszych pojazdów zastanawia się, czy mogą również swój pojazd objąć takim ubezpieczeniem. Czy można zatem wykupić polisę Autocasco dla starszego auta?

Czy można kupić AC dla starego pojazdu?

Wielu kierowców zastanawia się nad tym, czy mogą ubezpieczyć swój nieco już wiekowy pojazd. Zanim jednak przejdzie się do tego zagadnienia, trzeba się upewnić, co to oznacza, że auto jest stare. Czy ubezpieczyciel uznaje za takie pojazd mający 5 lat? A może stanie się starym w sytuacji, gdy od roku jego produkcji minie 10 lat?
Jak się okazuje, ubezpieczyciele odmawiają objęcia auta ubezpieczeniem AC w sytuacji, gdy samochód ma ponad 15 lat. Takie auto stanowi dla nich zbyt duże ryzyko finansowe, więc nie można na niego wykupić AC.
Jest jednak od tej reguły jeden wyjątek. Można wykupić AC dla pojazdu starszego niż 15 lat, lecz pod warunkiem, że przedłuża się już istniejące ubezpieczenie. Jeśli więc wykupi się AC, gdy pojazd będzie miał 14 lat i będzie się je co roku odnawiało, to wtedy wiek auta nie będzie miał znaczenia.

Czy ubezpieczenie AC dla starego pojazdu jest opłacalne?

Jak więc widać istnieje możliwość wykupienia AC dla starszego pojazdu. Powstaje jednak teraz pytanie, czy jest to opłacalne. Biorąc pod uwagę obecne stawki ubezpieczenia, koszt Autocasco może być nawet trzykrotnie wyższy niż ubezpieczenie OC. A jak każdy posiadacz starszego auta wie, ceny części do tak starych pojazdów, a często także ich naprawy, nie są zbyt wysokie. Co więcej, starsze pojazdy zdecydowanie rzadziej padają ofiarą kradzieży czy też aktów wandalizmu. Rzecz jasna zawsze istnieje ryzyko wypadku czy też np. zniszczenia auta przez grad, lecz często powstałe w wyniku tych zdarzeń uszkodzenia nie są warte opłacanych składek. Mało tego, bywają i takie sytuacje, gdy skumulowany koszt AC za kilka lat przewyższa kwotą wartość auta.