Co zyskujesz decydując się na zakup ubezpieczenia AC?

26 stycznia 2023

Ubezpieczenie samochodu to jedno z obowiązkowych wymagań stawianych przed każdym kierowcą, który chce poruszać się swoim pojazdem po publicznych drogach. Oprócz jednak obowiązkowego ubezpieczenia OC na rynku istnieje również ubezpieczenie AC. Czym się one różnią i czy warto zdecydować się na zakup tego drugiego?

Jaka jest różnica pomiędzy AC i OC?

Od czego należy zacząć analizę ubezpieczenia AC i korzyści, z którymi wiąże się jego wykupienie? Na samym początku dowiedzieć się oczywiście trzeba, czym się ono różni od dobrze wszystkim znanego OC.
Najważniejszą różnicą jest rzecz jasna to, że AC jest ubezpieczeniem nieobowiązkowym. Co więcej, inny jest także zakres jego ochrony — OC chroni kierowców innych aut. Przykładowo w sytuacji, gdy spowoduje się stłuczkę, nie trzeba z własnej kieszeni płacić za naprawę zniszczonego auta, lecz koszt pokrywa właśnie OC. Jeśli natomiast chodzi o AC, to pozwala ono naprawić szkody również w swoim pojeździe. AC to ubezpieczanie, które chroni finansowo kierowcę przed różnego rodzaju uszkodzeniami czy też przed kradzieżą auta.

Czy warto wykupić ubezpieczenie AC?

Skoro wiadomo już, jakie są najważniejsze różnice pomiędzy tymi dwoma rodzajami ubezpieczenia, warto się teraz dowiedzieć, z jakiego powodu powinno się wykupić AC. Czy jest to faktycznie opłacalne ubezpieczenie?
Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że AC chroni przed szkodami, które wyrządzi się samodzielnie. Jeśli więc uszkodzi się swój pojazd, uderzająca w coś lub też powodując porysowanie lakieru, można będzie z AC naprawić takie szkody. Dodatkowo na uwadze należy mieć także to, że AC chroni przed zdarzeniami losowymi. W polisie może być zawarty punkt związany z gradobiciem, uderzeniem pioruna, zalaniem czy też nawet zniszczeniem auta przez drzewo. AC to także ochrona przed dewastacją, więc jeśli znajdzie się o poranku auto z uszkodzonymi szybami czy też karoserią, nie trzeba się będzie obawiać przykrych konsekwencji finansowych. Najważniejszą jednak zaletą AC jest to, że polisa ta pozwala uzyskać odszkodowanie w sytuacji, gdy pojazd zostanie skradziony.