W 2021 można zauważyć tendencję, która z pewnością spodoba się kierowcom: ceny ubezpieczenia OC spadły do poziomu, który ostatni raz można było zobaczyć 5 lat temu. Ile trzeba zapłacić za polisę, gdzie oferty są najkorzystniejsze, a gdzie ceny są najwyższe?

Średnie ceny OC w 2021 roku

Można zauważyć wyraźną tendencję spadkową, jeśli chodzi o wysokość rocznej składki za ubezpieczenie OC. W chwili obecnej, ceny są niższe o około 70 zł w stosunku do zbliżonego okresu w zeszłym roku. To informacja, która z pewnością ucieszy Polaków po tym trudnym dla większości gospodarstw domowych roku 2020.Średnio ceny za ubezpieczenie były niższa o co najmniej kilka procent – tak było między innymi w przypadku woj. podkarpackiego, lubuskiego i świętokrzyskiego. Największy spadek był zauważalny w województwie dolnośląskim i wynosił aż 12,1%.

Gdzie jest najdrożej?

Wśród kierowców, którym przyszło zapłacić najwięcej za obowiązkowe ubezpieczenie OC znajdują się osoby zamieszkujące stolicę Dolnego Śląska – średnia wysokość polisy to około 841 zł. Z drugiej zaś strony, Opole, które znajduje się w niewielkiej odległości od Wrocławia, może poszczycić się najniższymi składkami, które oscylują w okolicach 550 zł.

Jeśli chodzi o kwotę ubezpieczenia z uwagi na wiek kierowców, w tej kwestii nic się nie zmieniło – najmłodsi posiadacze prawa jazdy wciąż muszą zapłacić najwięcej. Na najniższą składkę mogą z kolei liczyć kierowcy w okolicy 60-go roku życia. Preferowaną marką jest Toyota (i tu za ubezpieczenie trzeba zapłacić około 555zł), a na drugiej szali wagi znajdują się auta marki BMW – tu ubezpieczenie wynosi około 760 zł.

OC 2021