Stworzyliśmy internetowy poradnik motoryzacyjny dla wszystkich noszących się z zamiarem wykupienia odpowiedniego rodzaju ubezpieczenia samochodowego. Obecnie na polskim rynku polisowym istnieje cała masa wielorakich propozycji tego typu świadczeń. O tym, jakie są najbardziej popularne, które z nich obowiązkowe, a które dobrowolne, dowiesz się z naszych fachowych opracowań znajdujących się poniżej.

Ubezpieczenie odpowiedzianości cywilnej

W wielkim skrótcie, jako ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej rozumie się obligatoryjne, a więc narzucone obowiązującymi przepisami ruchu drogowego OC- to musi mieć każdy zmotoryzowany, niezależnie od typu posiadanego wozu, stażu posiadania prawa jazdy czy modelu i stanu technicznego swego pojazdu. Jako wymóg OC narzucone zostało na podstawie ustawy która obowiązuje od dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. OC jest niezbędne do podpisania z ubezpieczycielem w momencie rejestracji wozu – najpóźniej.

Ubezpieczenie AC

Jako tak zwane autocasco rozumie się ubezpieczenie AC, które obejmuje rekompensatę ponoszonych strat w momencie gdy dojdzie do uszkodzeń oraz nasz wóz stanie się obiektem kradziezy. W tym przypadku nie jest to już niezbędne, wymagane i obligatoryjne, ale bez wątpienia ten rodzaj polisy warto wykupić, aby spać spokojnie, że w razie czego jesteśmy stosownie zabezpieczeni. AC obowiązuje zwłąszcza wtedy, kiedy ktoś ukradnie nasz samochód, albo jakiś jego element, dojdzie do zniszczenia wozu poprzez szkodliwą działalność osób trzecich, zderzenie z innymi pojazdami oraz przedmiotami czy też zwierzętami.