Kupiłeś używany wóz, co musisz?

4 września 2017

samochód
To, że masz odpowiednią sumę pieniężną należną za dany rodzaj używanego pojazdu, w jaki chcesz zainwestować to nie wszystkie koszty, z jakimi przy tego typu transakcjach musisz się liczyć. W momencie otrzymania w dłoń kluczyków do pojazdu, koniecznie powinieneś rozglądać się za wyborem właściwego ubezpieczenia. Na rynku dostępnych jest cała masa rozmaitych polis, więc nie stanowi trudności natrafienie na jakąś ofertę dla nas optymalną, ale warto wytypować tę, która będzie idealna pod względem nie tylko stawek cenowych, ale także zakresu proponowanych usług.

Zacznijmy od tego, że jeżeli na dane auto sprzedawane nie jest ważna w momencie dokonywania zakupu żadna polisa, możesz zainwestować w ofertę polisy trzydziestodniowej, która pozwoli dotrzeć do domu bezpiecznie i zanim załatwisz formalności, mieć stosowną ochronę. Co więcej, konieczne jest także aby od czasu dokonania inwestycji, to jest w przeciągu najpóźniej do dwóch tygodni, udać się do Urzędu Skarbowego, właściwego Tobie ze względu na Twoje miejsce zamieszkania. Po co? Musisz tam uiścić stosowną opłatę za podatek od czynności cywilno-prawnej. Jeżeli chodzi o inwestycję w auta, to podatek ten kształtuje się na poziomie dwóch procent.

Wracając natomiast do OC, dobrze jest nie ograniczać się tylko do tejże polisy, ale postawić również na szereg udogodnień dodatkowych, dobrowolnie świadczonych, w tym powiedzmy AC czy NWW bądź ochrona szyba – im lepszy model zakupiłeś, tym bardziej powinieneś się ubezpieczyć. Warto również wiedzieć, że na wypowiedzenie polisy OC właściciela poprzedniego Twego nowego wozu masz trzydzieści dni. Pod warunkiem, że polisa ta była aktualna w trakcie dokonywania przez Ciebie transakcji. Na koniec jeszcze jedna wzmianka – by zawrzeć umowę OC, Twój samochód powinien być zarejestrowany już na Ciebie, nie możesz nawiązywać współpracy, kiedy pojazd nie jest jeszcze oficjalnie Twój.